Jdi na obsah Jdi na menu
 


18. 6. 2010

Následkem tohoto souběhu mohou rozsáhlé části světa postihnout výpadky v dodávkách elektrické energie na dlouhé měsíce. Odborníci upozorňují, že především Británie a severoevropské státy mají poměrně křehkou rozvodnou síť.

Podobné shody přicházely i dříve, ale nikdy v minulosti nebylo lidstvo natolik závislé na elektronických přístrojích, které může enormní dávka radiace přetížit a vyřadit.

"Víme, že se to blíží, ale nevíme, jak moc to bude zlé," citoval server Telegraph ředitele divize NASA zaměřené na fyziku Slunce Richarda Fishera. "Naruší to komunikační zařízení jako jsou satelity i navigace v autech, vzdušnou dopravu , bankovní systém, počítače, veškerou elektroniku. Velké oblasti budou bez elektřiny a náprava škod bude složitá a vyžádá si delší dobu."

Jde o dosud nejvážnější varování, které NASA kvůli sluneční aktivitě vydala.

Některé systémy se preventivně vypnou.

Zabezpečit veškerou infrastrukturu není před takovou superbouří možné, ale měl by být proto podle Fishera vypracován systém včasné výstrahy jako před hrozícím hurikánem, který by rozsah škod omezil. Znamenalo by to preventivní vypínání vybraných systémů a rozvodů. Některé satelity je pak možné převést do režimu "spánku".

Fisher odhaduje, že solární superbouře by v případě nečinnosti způsobila ohromné hospodářské škody, které by dvacetkrát převýšily škody způsobené hurikánem Katrina v New Orelans v roce 2005, ty tedy činily 125 miliard dolarů. Superbouře by tak mohla způsobit škody za dva a půl biliónů dolarů (50 biliónů Kč).

zdroj: http://www.novinky.cz/veda-skoly/203239-solarni-superboure-ohrozi-v-roce-2013-pozemskou-infrastrukturu.html  z data 17. června 2010

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář